Recenzija: Samsung Galaxy S3
Zahvaljujem Marijanu Banu na poslani link koji detaljno opisuje novu mi igračku.
Samsung Galaxy S III, ili Samsung Galaxy S3 (kako vam draže) zasigurno je najiščekivaniji smartphone 2012. godine, ako izuzmemo sljedeći iPhone. Prije nego se dotaknemo samog uređaja pokušajmo objasniti zbog čega se oko njega digla tolika prašina.
Prije nešto više od godinu dana rezenzirali smo Samsung Galaxy S II kojeg smo ubrzo proglasili najboljim Androidom do tada. Istovremeno su i mnogi drugi novinari, blogeri kao i sami korisnici uvidjeli da se radi o vrhunskom uređaju koji svojom kvalitetom i pouzdanošću zaslužuje biti proglašen kraljem Androida. Štoviše, u usporedbi s najvećim konkurentom, HTC Sensationom, po mnogim je kriterijima bio nekoliko koraka ispred i prodajni rezultati koji su uslijedili bili su izvanredni. U razdoblju od godinu dana prodano je više od 25 milijuna primjeraka. Iz ovih razloga, Samsung Galaxy S III jedan dio svoje inicijalne popularnosti može zahvaliti upravo svom prethodniku.
Još početkom 2012. godine počelo se špekulirati o nasljedniku dvojke, a sa svih strana mogla su se čuti mnogobrojna nagađanja o specifikacijama. U veljači, kada je održava tradicionalni MWC u Barceloni očekivali smo da Samsung predstavi nasljednika popularne S dvojke, no Samsungovci su već tada bili svjesni da ne smiju propustiti priliku da samu najavu dodatno marketinški nabriju. Iz tog razloga predstavljanje je odgođeno. Za najavu trojke organiziran je poseban događaj pa je cijela priča dodatno podgrijana.
Vidljivo je da su Samsungovci u zadnje dvije godine mnogo toga naučili od Applea, posebice kad je marketing u pitanju. Povremenim puštanjem informacija u javnost i pravilnim tajmingom uspjeli su proizvesti atmosferu koja je mnoge fanove doslovno izludjela. Sam event, odsnono medijska konferencija na kojoj je predstavljen Galaxy S3 nije bio na nivou Appleovih, iako je vidljivo da inspiracije s te strane nije nedostajalo. Moglo bi se tu nabrojati nekoliko propusta, no budući da se u ovom tekstu fokusiramo na sam uređaj, filozofiju o marketingu ostavit ćemo za neku drugu priliku.
Osnovne karakteristike
- Dimenzije: 136,6 x 70,6 x 8,6 mm- Masa: 133 grama
- Super AMOLED 4,8” zaslon, HD rezolucije (1280×720), cca.300 ppi, Gorilla Glass 2
- Mreže: GSM, HSPA do 21 mbps
- Procesor: 4 Cortex-A9 jezgre, takta 1,4 GHz, na Exynos 4 čipsetu
- Grafički procesor: Mali-400MP
- RAM: 1 GB
- Interna memorija: 16/32/64 GB
- Podrška za microSD memorijske kartice
- 50 GB online prostora na Dropboxu
- Operativni sustav: Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich
- TouchWiz nadogradnja sučelja
- 8 MP kamera, 1080p video
- 1,9 MP sekundarana kamera, 720p video
- NFC, WiFI direct, DLNA bežična povezivost
- HDMI preko MHL porta
- FM radio s RDS-om
- Baterija 2100 mAh
Nedostaci
- Micro SIMDizajn i kućište
Budući da se Samsung ne može baš pohvaliti osvojenim nagradama za dizajn smartphone uređaja, malo tko je i očekivao da će Galaxy S3 biti oblikovan tako da na prvi pogled oduzme dah. Uostalom, sličnu situaciju smo imali i kod prethodnika, uz dodatak vidljivo jeftine plastike iz koje je kućište bilo izrađeno.
Već par dana nakon službene najave počele su kružiti glasine da je ovakav dizajn Galaxyja S3 rezultat višestrukih sudskih sporova s Appleom u kojima je Samsung (među ostalim) optužen za kopiranje dizajna. Neki su išli toliko daleko i razvili teoriju da su trojku dizajnirali odvjetnici, a u svrhu izbjegavanja eventualnih sporova s Appleom. Naravno, iz Samsunga su ovakve navode opovrgli, a ne treba biti natprosječno inteligentan da bi se zaključilo kako su takve kvalifikacije pretjerane.
Već sam u uvodnoj temi spomenuo da uređaj puno bolje izgleda uživo nego na slikama, a istini za volju, kad ga gledate s prednje strane praktički i nemate što vidjeti osim velikog zaslona. Ipak, aluminijski okvir kućišta u kombinaciji s lakiranim polikarbonatom trojki ipak daje jednu profinjenu notu, tako da nema govora o “jeftinoj plastici” kao što je to slučaj bio na prethodniku. Neovisno o tome što se radi o sjajnoj površini ona nije klizava tako da nema straha od ispadanja iz ruku.
Samsung Galaxy S3 dolazi u dvije varijante boja: bijeloj i tamno plavoj. Primjerak koji imamo na testu bijele je boje pa vam nažalost ne možemo dočarati tamno plavog.
Zanimljivo, bijela boja kućišta smartphone uređaja do nedavno je postojala kao opcija. Takvi su uređaji u pravilu izlazili naknadno i u manjim količinama od uobičajeno crnih ili sivih. Izlaskom HTC-a One X bijela boja postaje primarna, a isti primjer očito slijedi i Samsung.
Ergonomija
S ergonomske strane, dizajn Samsunga Galaxy S III prilično je dobro “pogođen”. Zaobljeni rubovi omogućuju ugodno rukovanje, što je na ovako velikom uređaju od velike važnosti. Teško da će doseći ergonomske standarde Galaxy Nexusa (od kojeg je zanemarivo veći), no ovakav kakav je, puno je praktičniji i ugodniji za rukovanje od npr. Sony Xperije S koja je neovisno o manjim dimenzijama, zbog svog kockastog dizajna ergonomski lošije izvedena.
Manipulacija jednom rukom? Rekao bih da je ovo zaista gornja granica za osobe s prosječno velikim rukama. Ako imate male ruke jednostavno zaboravite pisanje poruka jednom rukom, a pitanje je hoćete li moći naći željeni kontakt u imeniku i uputiti poziv, jer riskirate da vam uređaj ispadne na pod. Osobno spadam u skupinu s prosječno velikim rukama i s rukovanjem nisam imao problema. Naravno, kada uređaj držite u ruci palac ne može dohvatiti suprotni gornji kut kao što je to slučaj na modelima s manjim zaslonima, no što je tu je. Standardi se očito mijenjaju i ako želimo uređaje s velikim zaslonima postoje sitnice poput ove koje smo spremni žrtvovati.
S druge strane, uređaj je u odnosu na dimenzije izrazito lagan, a debljina od 8,6 mm jamči iznimnu eleganciju. Iz ovih razloga, Samsung Galaxy S III neće raditi probleme po džepovima niti će neprirodno stršati. Premda je za desetinku milimetra (što je uistinu zanemarivo) deblji, Samsung Galaxy S3 nema grbu na dnu stražnjeg dijela kućišta koja je bila svojstvena prethodniku.
Prednju stranu Galaxja S III krasi fizička “Home” tipka okružena s dvije kapacitivne, dok s gornje strane imamo priličnu gužvu. S lijeve strane nalazi se LED dioda koja je vidljiva samo kada je aktivna. U sredini je zvučnik, a s desne strane prednja kamera u društvu s još dvije točkice koje skrivaju proximity i svjetlosni senzor. Na stražnjoj strani nalazimo kameru s bljeskalicom i zvučnik.
Spomenute kapacitivne tipke smještene su prilično nisko, tj. uz sami rub kućišta tako da se ponekad može dogoditi da ih prilikom manipulacije uređajem pritisnete nesvjesno. Slično kao LED dioda, kapacitivne tipke nisu vidljive kada je zaslon isključen, a trajanje njihovog osvjetljenja moguće je podesiti u postavkama.
Još jedna mala zamjerka ide na račun kombinacije jedne fizičke i dviju kapacitivnih tipki. Naime, kada upravljate uređajem morate se naviknuti na često pritiskanje svih tipki, a ta kombinacija upravo stvara nerazmjer u jačini potrebnog pritiska. Generalno, bilo bi daleko bolje da su sve tri tipke ili fizičke, ili kapacitivne. Ovako je potrebna ne baš mala doza privikavanja.
Sigurno se pitate zašto je micro SIM kartica ponovno stavljena stavio pod nedostatke jer sve više proizvođača prelazi na taj standard. Da, prelaze, ali ne zaboravite da će uskoro i ovaj standard biti napušten jer je upravo prihvaćen novi – nano SIM standard koji donosi još manju SIM karticu. Dakle, ako ste sada svoju staru mini SIM karticu kod operatera zamijenili za micro SIM imajte na umu da ćete uskoro i tu novu karticu još jednom mijenjati kada nano SIM pokuca na vrata.
Zaslon
Samsung Galaxy S III dolazi sa Super AMOLED zaslonom u HD rezoluciji i od same službene najave predmet je raznih rasprava. Naime, Samsung je u ovom modelu koristio Pentile matricu, koja za razliku od RGB matrice drukčije definira i prikazuje subpiksele, o čemu više možete pročitati ovdje. Kao rezultat, Pentile matrica ima manju gustoću prikaza subpiksela od RGB-a i time je po definiciji inferiornija. Iz ovog su razloga mnogi fanovi digli paniku, ali potpuno bespotrebno. U stvarnom životu, vjerojatnost da ćete golim okom ugledati subpiksel, a posebice na zaslonu s gustoćom piksela od preko 300 ppi, praktični je ravna nuli. Ako ipak uspijete, ili ste Superman, ili imate probleme na “drugoj razini”, jer je za takvu radnju potrebno poduže buljenje u zaslon i to iz neposredne blizine.Sad kad smo definirali da zaslon Galaxyja S3 nema doslovno nikakvih problema zbog ugrađene Pentile matrice možemo prijeći na sljedeće njegove karakteristike i nastaviti se diviti. Dakle, dijagonala od 4,8 inča vjerojatno predstavlja kraj utrke u povećavanju zaslona, barem kad se radi o smartphone uređajima u klasičnom smislu. Vidjeli smo da se granice pomiču i da je sama definicija smartphonea zapravo posljedica individualne percepcije, a 4,3 inča, dijagonala koju smo dugo smatrali gornjom granicom, pala je kao kula od karata. Ne treba zanemariti ni činjenicu da je 4,8 inča zapravo točno “u sredini” između 4,3 na Galaxyju S II i 5,3 na Galaxy Noteu.
Iako ovo nije prvi zaslon u 720p rezoluciji s kojim se susrećemo, praktički je nemoguće sakriti oduševljenje. Prikaz i vjernost boja na ovom zaslonu je nešto što uistinu treba doživjeti. Na vanjskom svjetlu vidljivost i čitljivost su na razini ostalih Super AMOLED-a, što je svakako zadovoljavajuće. Kut gledanja seže do krajnjih granica, a boje su i u tim ekstremnim uvjetima i dalje realne.
Preciznost i odaziv? Vjerojatno se šalite se s tim pitanjem. Postavite neko drugo.
Ono što većinu zasigurno zanima je usporedba s HTC-om One X i njegovim S-LCD2 zaslonom pa ‘ajmo malo i o tome. Kada je AMOLED tehnologija predstavljena bila je superiorna LCD-u i tako je ostalo skoro do danas. S druge strane, LCD tehnologija je u međuvremenu evoluirala i sada može stati uz bok najnovijim Super AMOLED-ima. Dakle, sama činjenica što Samsung Galaxy S III koristi AMOLED tehnolgiju ne znači nužno da je prikaz bolji o odnosu na HTC-ov S-LCD2, dapače. I gdje je sad uopće razlika? Da sad ne kompliciramo s tehničkim detaljima, koje inače možete pročitati ovdje, odgovor je jednostavan i leži u staroj rimskoj izreci „De gustibus non est disputandum“. Dakle, zaslon HTC-a One X nešto je blještaviji od Samsungovog i tu je sva filozofija. Moj osobni stav je da razlike u kvaliteti prikaza nema i da se sve svodi na stvar ukusa. Nekome će biti bolji/ljepši Super AMOLED, a nekome S-LCS2. Osobno preferiram ovaj prvi, što ne znači nužno da će se isti svidjeti i vama.
Bilo kako bilo, nakon par dana buljenja naviknut ćete se na bilo koji od njih i zaboraviti da onaj drugi uopće postoji.
Kao jedan od korisnih dodataka tu je senzor koji omogućuje da sustav pričeka s isključenjem zaslona ukoliko otkrije da gledate u njega, što je prilično zgodno. Zanimljivo je da Samsung Galaxy S III u postavkama nudi i predefinirane sheme osvjetljenja zaslona, slično kao na TV uređajima.
OS i sučelje
Upravljanje
Samsung Galaxy S III temeljen je na najnovijoj verziji Androida Ice Cream Sandwich, točnije 4.0.4 i kao takav donosi zaista sve što se od jednog vrhunskog uređaja i očekuje. Prvo što se primijeti je prisutnost velike home tipke koja nije svojstvena ICS uređajima. Podsjetimo, Google je prilikom predstavljanja ICS-a proizvođačima hardvera ponudio mogućnost izrade uređaja bez fizičkih, pa čak i kapacitivnih tipki kao što je npr. Galaxy Nexus. Ipak, ova ideja očito nije naišla na podršku proizvođača, u što smo se uvjerili prilikom prvog pogleda na HTC-ovu seriju One gdje su tri Googleove virtualne tipke jednostavno preselile ispod zaslona i pretvorile se u kapacitivne. Samsung modelom Galaxy S3 ide još dalje i praktički nas vraća u doba Gingerbreada te prijašnjih verzija Androida. Home tipki pridružuje se po jedna kapacitivna sa svake strane i tako čine cjelinu za upravljanje osnovnim funkcijama. Nekome će se povratak na ovaj koncept svidjeti, dok bi drugi mogli malo gunđati. Bilo kako bilo, i ovdje će navika učiniti svoje.Desna kapacitivna tipka ima uobičajenu “back” funkciju, dok ona s lijeve strane otvara izbornik s opcijama. Istini za volju, ovakav koncept je jednostavniji i praktičniji od okomite upotrebe okomite “trotočke” na drugim ICS uređajima. Naime, ta trotočka ovisno o aplikaciji mijenja poziciju, što dodatno zbunjuje, dok je Samsungova kapacitivna tipka uvijek na istom mjestu. Pristup task switcheru odvija se dužim pritiskom na Home tipku.
S druge strane, ovo je još jedan udarac Googleovoj namjeri unifikacije Androida, a developerima će zadati dodatne glavobolje.
Što je tu je, Andoid eko-sustav je takav kakav je i ne treba previše plakati zbog još jedne epizode u sagi o fragmentaciji.
Početni zasloni i izbornik
Kada uređaj uključite dočekat će vas zaključani zaslon sa slikom maslačka, a kada ga dodirnete pojavit će se efekt valova na vodi. Premda nisam ljubitelj nepotrebnih animacija i sličnih perverzija moram priznati da me ova zaista oduševila. Naime, efekt je toliko dobro izveden da je prava šteta povremeno ga ne pogledati. Naravno, postoje i druge pozadinske slike i live wallpaperi koje je moguće izmjenjivati. Na zaključanom zaslonu nalaze se četiri prečice za brzi pristup funkcijama, a otključavanje se vrši povlačanjem prsta u bilo kojem smjeru.
U startu će Galaxy S III ponuditi sedam početnih zaslona koje kasnije možete brisati i premještati. Na vrhu zaslona nalazi se uobičajena statusna traka, koju kad povučete prema dolje dobijete površinu s obavijestima te prečicama raznih postavki. Na ovom modelu prečice postavki nisu ograničene na četiri ili pet već ih je ravno 10. Da ih sad ne nabrajam, sve su vidljive na slikama. Naravno, radi se o pomičnoj traci koju možete listati lijevo-desno, a uvijek je vidljivo samo 5 prečica.
Početni zasloni, kao i na drugim Androidima namijenjeni su dodavanju prečica aplikacija, widgeta, mapa, kontakata i zabilješki iz web preglednika. Izbor widgeta u samom uređaju je prilično velik, a sve ono što vam nedostaje vjerojatno ćete pronaći u Google Play trgovini.
Izbornik s aplikacijama jednak je kao na originalnom ICS-u, s tom razlikom što su prezuete aplikacije odvojene od sistemskih.
Samsungov ICS sa TouchWiz nadogradnjom po mnogim se stavkama razlikuje od golog ICS-a kojeg nalazimo na Galaxy Nexusu, no svakako manje nego što je to slučaj kod HTC-ove serije One gdje Sense puno dublje zadire u sam sustav.
Primjerice, task switcher/manager je na Galaxyju S3 jednostavan kao na Galaxy Nexusu s dodatkom mogućnosti isključivanja svih aplikacija, dok je kod HTC-a nepotrebno zakompliciran i usporen. Ista stvar je i s dodavanjem aplikacija i widgeta na početni zaslon. Samsung u ovaj dio nije puno intervenirao, dok je HTC na svojim One modelima to prilično izmijenio.
Geste i pokreti
Od mnogo zanimljivih mogućnosti i funkcija Galaxyja S3 svakako treba spomenuti cijeli niz gesti i pokreta kojima je moguće upravljati aplikacijama i uređajem općenito. Tako primjerice screenshot možemo uzeti povlačenjem dlana preko zaslona. Cijeli dlan možemo iskorisiti i na način da njime prekrijemo cijeli zaslon, što će rezultirati utišavanjem svih zvukova. Nadalje, malo bržim pomicanjem uređaja prema uhu automatski ćete pozvati kontakt koji se trenutno nalazi na zaslonu.
Mahanjem uređajem lijevo-desno moguće je premještati ikonice s jedne stranice na drugu, a ako istovremeno palcem pritisnete zaslon uređaj otvara sadržaj koji se nalazi u smjeru lijevo-desno, odnosno gore-dolje.
Ako uređaj protresete on će potražiti druge uređaje s kojima se može povezati putem Bluetootha ili WiFi direct povezivosti.
Žiroskop i akcelerometar zaista nude mnoge mogućnosti. Naravno, ne radi svaka od njih savršeno, niti je to uopće moguće, ali ako se odlučite za malo vježbanja i privikavanja rezultati bi vas mogli ugodno iznenaditi.
Performanse
Polemike oko potrebe za četverojezgrenim procesorima još uvijek ne jenjavaju. Dobar dio analitičara, ali i samih korisnika smatra da takva sirova snaga u ovakvom uređaju ne može doći do izražaja, ali se slažu i oko toga da se time stvara dobar temelj za razvoj novih, zahtjevnijih aplikacija. Drugim riječima, nova generacija procesora su logična stepenica u razvoju, a istovremeno predstavljaju ogroman potencijal.
Jedan takav primjer iskorištavanja procesorske snage Samsunga Galaxy S3 nalazimo u aplikaciji za reprodukciju videa, no o tome malo kasnije.
Fluidnost. Ovo je pojam koji se u zadnje vrijeme dosta povlači po temama vezanim uz Android uređaje. Mnogi korisnici na svojim Androidima zapažaju povremeno zapinjanje, što je npr. na iOS-u i Windows Phone uređajima praktički nepoznanica. Isto tako, ni česta prisilna zatvaranja aplikacija nisu kuriozitet, no što je tu je. Android kao sustav još uvijek nije ispoliran do maksimuma, premda treba priznati da se situacija na ICS-u značajno popravila.
Kad je Samsung Galaxy S III u pitanju, a nakon tjedan dana korištenja, nema govora o bilo kakvom zapinjanju niti o usporavanju. Uostalom, od uređaja s 4-jezgrenim procesorom ništa manje nismo ni očekivali. Činjenica je da niti nakon “nakrcavanja” većim brojem aplikacija trojka nije pokazivala znakove umora pa možemo mirne duše zaključiti da su očekivanja ispunjena.
Interna memorija testnog uređaja iznosi 16 GB, a u ponudi će biti još 32 i 64 GB verzije. Ono što Samsung razlikuje od ostalih brandova je dosljednost u podršci za memorijske kartice, što kod drugih proizvođača nije slučaj. Npr. HTC One X dolazi s 32 GB prostora, ali zato ne nudi mogućnost upotrebe memorijskih kartica, što ga u startu diskvalificira iz utrke za tron.
Ako vam sve ove mogućnosti i dalje nisu dovoljne, Samsung u suradnji s Dropboxom kupcima Galaxyja S3 osigurava čitavih 50 GB prostora za online pohranu.
Web preglednik
Jedna od najvažnijih aplikacija na smartphone uređaju je i web preglednik. Samsung Galaxy S3 dolazi s ICS browserom koji u kombinaciji s ovako velikim zaslonom ostavlja upečatljiv dojam. Samo sučelje preglednika poznato nam je iz prijašnjih modela i tu nekih velikih promjena nema. Adresna traka s osnovnim funkcijama se prilikom početka učitavanja web stranice povuče, a pozivanje dodatnih opcija ostvaruje se pritiskom na lijevu kapacitivnu tipku. Budući da se radi o mobilnom pregledniku sve će web stranice u startu biti učitane u mobilnoj verziji (ukoliko je ista podržana od strane servera), a jednostavnom naredbom možemo dobiti i potpunu desktop verziju stranice. Preglednik nudi i spremanje web stranica za kasnije offline čitanje, incognito način, korištenje višestrukih tabova te sinkronizaciju zabilješki i ostalih podataka s Google Chrome preglednikom na računalu. Podržan je i text reflow, tj. prilagodba formata teksta zumiranom nivou web stranice.
Zahvačjujući 4-jezgrenom procesoru unutar samog preglednika moguće je gledati 1080p video i to bez ikakvih trzaja.
Neovisno o općim postavkama osvjetljenja zaslona web preglednik nudi i dodatno podešavanje koje će biti primijenjeno samo unutar preglednika.
S Memo
S Memo je aplikacija poznata iz modela Galaxy Note. Radi se o sustavu kreiranja bilješki pomoću S Pen olovke koja bi se za ovaj uređaj u dogledno vrijeme trebala pojaviti u prodaji kao dodatna oprema. Dok S Pen ne stigne možete se pokušati poslužiti prstom ili bilješke zapisivati putem tipkovnice. Korisna stvar kod ove aplikacije je mogućnost dodavanja S Memo listića na početni zaslon, gdje se ponašaju kao widgeti. Svakom od njih jednostavno možete mijenjati dimenzije ili ih prebacivati po zaslonima. U svakom slučaju, S Memo je korisna i upotrebljiva aplikacija, čak i bez S Pen-a. Više o S Memo aplikaciji pročitajte u recenziji Samsunga Galaxy Note.
Ostale aplikacije
Od ostalih aplikacija svakako treba izdvojiti kalendar koji se znatno razlikuje od onog na prethodniku. Da budemo precizniji, kalendar je zapravo S Planer aplikacija, poznata s Galaxy Notea i samo je dio ukupnog seta alata za organizaciju u koji spadaju već spomenuti S Memo te razne bilješke i liste zadaća. Naravno, kalendar je moguće sinkronizirati s Google kalendarom, a unutar aplikacije moguće je koristiti njih nekoliko.Mogli bismo danima nabrajati sve mogućnosti i aplikacije koje se mogu koristiti u ovom uređaju, ali zaista nema smisla svaku pojedinu navoditi. Možda još treba spomenuti AllShare aplikaciju za dijeljenje sadržaja putem DLNA povezivosti, File manager za rad s datotekama uređaja, FM Radio, Diktafon, Kalkulator, Štopericu itd. Kao standardna oprema ICS-a tu je i neizostavna aplikacija za pregled potrošnje podatkovnog prometa. Samsung Galaxy S III dolazi i s Polaris Office alatom za rad s office dokumentima.
S Voice aplikacija, koja je došla uz veliku pompu, pokušaj je imitacije Siri asistenta na iPhoneu, no s obzirom na funkcionalnost sve je ostalo na pokušaju. Premda je i Siri daleko od idealnog asistenta kakvog bi većina korisnika očekivala, S Voice je za još jednu stepenicu ispod. Koliko god mi dobro baratali engleskim jezikom za pravi doživljaj ovakvih aplikacija ipak ćemo trebati pričekati hrvatsku verziju.
Tipkovnica
Logično, virtualna tipkovnica na Galaxyju S3 još je jedna stavka koju je zbog velike površine užitak koristiti. Prilikom svakodnevnog tipkanja malo je vjerojatno da će vam tipkovnica u vodoravnom načinu uopće zatrebati, jer je i ona u okomitoj verziji sasvim dovoljna za ugodan rad. Softver tipkovnice omogućuje korištenje raznih alata za predviđanje unosa, a podržani su i dijakritički znakovi.
Galerija
Galerija fotografija ne razlikuje se od već viđenih na ICS uređajima, kako vizualno tako i funkcijski. Fotografije je moguće sortirati po raznim kriterijima i organizirati u albume. Ukoliko koristite Picasa servis za pohranu fotografija, prilikom prijave na vaš Google račun iste će se automatski sinkronizirati i pojaviti u zasebnom albumu.
Svaku je fotografiju izravno iz galerije moguće izravno poslati mailom, Bluetoothom, ili WiFi directom te podijeliti na društvenim mrežama i raznim online servisima. Također, moguće ih je koristiti i u drugim aplikacijama kao što su S Memo i Evernote.
Video reprodukcija
Iako je sav video sadržaj moguće pokrenuti izravno iz galerije, Samsung Galaxy S III donosi poseban video player koji uz ostalo nudi i zanimljive vizualne efekte. Dakle, ako se pitali čemu u mobitelima služi četverojezgreni procesor, evo odgovora: pregled sadržaja je kreiran tako da vam umjesto statičnih sličica prikazuje pokretne, dakle male ponavljajuće video isječke iz svakog pojedinog videa. Nije da bez toga ne bismo mogli, ali je u svakom slučaju atraktivno i osjetno olakšava snalaženje.
Drugi atraktivni detalj kojeg može ponuditi samo sirova procesorska snaga je plutanje video prozorčića preko početnih zaslona i ostalih aplikacija. Što je najvažnije, on to izvodi s iznimnom lakoćom. Dakle, dok na uređaju obavljate druge radnje, krajičkom oka još uvijek možete pratiti film koji ste prethodno uključili. Možda ovo spada u perverzije, ali je u svakom slučaju zanimljivo i vrlo atraktivno.
Što se same reprodukcije videa tiče, treba reći da su podržani svi popularni formati video zapisa kao npr. 3GP, MP4, AVI, WMV i MKV, a u najvećoj mogućoj rezoluciji (1080p).
Kao standardna oprema dolazi i podrška za titlove čije datoteke moraju imati isti naziv kao i film. Naravno, ekstenziju ne smijete mijenjati. Uostalom, ista priča kao i na većini video playera na računalu.
O doživljaju gledanja filma na ovakvom uređaju ne treba trošiti riječi. Naravno, još je bolji na Galaxy Noteu kao ili na nekom od 7.0” i 10.1” tableta, ali ako uzmemo u obzir dimenzije uređaja i njegovu masu… shvatili ste poantu. Općenito, ovdje nema puno filozofije. Putem kabela i USB porta prenesite video u bilo kojem formatu i gledajte. Amen. Pukao bih da u ovom trenutku ne spomenem neke druge platforme koje za ovako jednostavnu radnju traže spajanje preko njihovih “ajme i kuku” aplikacija i zahtijevaju rekodiranje videa u samo njima poznat format. Samo jednom imate pravo pogađati koje su dvije platforme u pitanju.
Glazba
Aplikacija za reprodukciju glazbe poznata nam je iz prethodnih Samsungovih uređaja, ali je u ovom modelu ipak donekle poboljšana. SoundAlive tehnologija omogućuje virtualizaciju 7.1 kanalnog zvuka, što osigurava iznimnu kvalitetu audio reprodukcije. Kao što smo na ovakvim uređajima već navikli, glazbu je moguće sortirati po raznim kriterijima, a uvedena je tzv. Music square funkcija koja pjesmama automatski pridodaje atribute, npr. spora, uzbudljiva i sl, na osnovu čega uređaj sam kreira playliste. Kao kod mnogih drugih aplikacija i ovdje je za upravljanje moguće koristiti geste, npr. za izmjenu pjesme koja se trenutno izvodi i sl.
Kamera
Samsung Galaxy S3 dolazi s 8 MP osnovnom i 1,9 MP (sekundarnom) prednjom kamerom. Uz to što glavna kamera snima 1080p video, prednja kamera je također u mogućnosti snimiti HD video, ali u 720p rezoluciji.
Sučelje kamere nam je poznato iz prijašnjih Samsungovih modela, ali je u nekim segmentima ipak nadograđeno novim funkcijama. Uz uobičajene funkcije kao što su samookidač, geo-tagging, detekcija lica i smijeha te dodirni fokus, Samsung Galaxy S3 omogućuje i fotografiranje za vrijeme snimanja videa. Ipak, sve skupa nije tako dobro izvedeno kao na HTC-u One X, jer su fotografski i video način rada ipak odvojeni.
Zbog promjene dimenzije leće Samsung Galaxy S3 nudi nešto širi kut u odnosu na prethodnika. Slično kao na Galaxy Nexusu i ovdje je primjenjena krilatica “zero shutter lag”, dakle nema zakašnjenja prilikom okidanja.
Nadalje, uz kaslični način snimanja imamo i rafalni “burst mode” (na hrv. prevedeno kao uzastopna snimka). Dakle uređaj izvršava veći broj okidanja unutar određenog vremenskog intervala, slično kao na punokrvnim fotoaparatima. Koliko dugo držite okidač pritisnutim toliko dugo će uređaj fotografirati, a u samo nekoliko sekundi u stanju je snimiti do 20 fotografija. Unutar ove opcije moguće je koristiti pod-opciju najbolja snimka, gdje će od osam fotografija uređaj sam izabrati najbolju.
Od ostalih điđibaja treba spomenuti HDR način snimanja te dodavanje raznih efekata fotografijama.
Ukupna kvaliteta fotografija na je najvišoj razini, a usudim se reći da može stati uz bok onima s iPhonea 4S. Treba imati na umu da kvaliteta fotografija može odstupati zbog cijelog niza okolnih faktora, a ako razlika u odnosu na spomenuti model i postoji možemo ju svrstati u kategoriju zanemarivog.
Primjeri fotografija na vanjskom svjetlju: (klikni za uvećanje)
U zatvorenom prostoru (zadnja uz potpunom mraku uz upotrebu bljeskalice)
Video kamera, kao što je već rečeno snima u rezoluciji 1080p pri 30 fps, ali postavke dopuštaju i niže rezolucije, npr. 720p, 480p i 240p. U softver je upakirana i digitalna stabilizacija snimanja, kao i mogućnost smanjenja bitratea za dobivanje manje “teških” snimki.
Kvaliteta snimljenih video isječaka također je na samom vrhu pa možemo reći da će zadovoljiti i najzahtjevnije.
Baterija
Kako rastu zasloni i uređaji u cjelini došlo je vrijeme da se isto dogodi i s baterijama. Tako Samsung Galaxy S3 dolazi s 2100 mAh baterijom koja će čak i uz intezivno korištenje mnogih funkcija uređaja bez teškoća osigurati cijeli jedan dan autonomije. U nastavku slijedi primjer korištenja uređaja tijekom jednog prilično napornog dana te prikaz potrošnje energije nakon što je razina baterije pala na 10%.Početni uvjeti:
Svjetlina 100%, uključeno osvjetljenje kapacitivnih tipki, aktivna podatkovna veza (WiFi+3G), sinkronizacija jednog mailboxa, aktivan Gtalk, Facebook i vremenska prognoza, uključeni pozadinski podaci.
7:30 uređaj uključen, baterija 100%
7:45 Surfanje, mailovi, twitter… 15 min
8:00 Poziv 2 min
8:02 1 SMS
8:10 Snimanje 5 fotografija i 1 video isječka 1080p u trajanju od 2 min.
8:15 Baterija 93%
8:30 Kopanje po Google Play trgovini i instalacija 3 aplikacije. Ukupno 10 min.
8:40 Poziv 2 minute
8:55 Plume (Twitter) 2 min.
9:00 Mailovi 5 min.
9:05 Baterija 89%
9:20 Google Talk poziv 4 min.
9:40 Youtube HD (1080p) 10 min.
9:50 Surfanje 5 min.
9:55 Poziv 1 min.
10:00 Baterija 85%
10:45 Google reader, surfanje 8 min.
11:15 Google maps, uključen ekran i GPS: 10 min.
11:35 Reprodukcija HD videa (mkv) 10 min.
11:40 Baterija 77%
11:55 Plume (Twitter) 10 min.
11:57 Poziv 2 min.
12:50 Web, mailovi, Plume 10 min.
13:40 Web, Google play 10 min.
13:50 Angry Birds 7 min.
13:55 Baterija 65%
14:15 Poziv 11 min.
14:45 Plume 15 min.
14:55 Baterija 58%
16:55 Baterija 55%
17:20 Reprodukcija glazbe 20 min.
17:40 Mailovi, web, Plume 10 min.
17:50 Poziv 6 min.
17:50 1 SMS poruka
17:50 Baterija 47%
19:10 Video reprodukcija HD video (mkv) 20 min.
19:18 Mailovi, surfanje 8 min.
19:20 Poziv 3 min
19:25 2 SMS poruke
19:30 Baterija 39%
19:55 Web 15 min.
20:00 Snimanje HD videa (1080p) 3 min.
Napomena: Do 20h ukupno je stiglo 18 mailova, a poslano 3. Na Google talku je poslano/primljeno cca. 20 poruka.
20:00 Baterija 33% (Screen-on time = 2h 47min.)
20:40 Listanje izbornika, isprobavanje raznih aplikacija… 10 min
23:00 Web, mailovi, Twitter, Facebook… 15 min.
23:00 baterija 22 %
5:43 (sljedeći dan) Baterija 10%
Dakle, iz ovog je vidljivo da vas Galaxy S3 neće tek tako ostaviti na cjedilu. U usporedbi s HTC-om One X ovi rezultati su vidno bolji.
Konkurencija
Da, Samsung je opet pobijedio HTC i izbacio objektivno bolji uređaj, ali za dlaku. Ovoga puta razlika nije toliko očita kao lani kada je njegov prethodnik Galaxy S2 zasjenio HTC Sensation. Mogli bismo sad diskutirati o ukusima i dizajnu, ali ono zbog čega Galaxy pobjeđuje HTC One X je podrška za memorijske kartice, izmjenjiva baterija, nešto veća autonomija i manje bloatwarea unutar operativnog sustava. Ostale razlike su više-manje irelevantne.Uskoro bi na tržište trebao stići još jedan smartphone s 4-jezgrenim procesorom i sličnim dimenzijama zaslona – LG Optimus 4X HD pa bi se utakmica mogla dodatno zakomplicirati. Ne treba zaboraviti ni Huawei Ascend D Quad, no njegov dolazak ne treba očekivati prije jeseni.
Što se tiče iPhoena, njegov presjek sa Samsungom Galaxy S III je prazan skup. Premda i dalje stojim iza tvrdnje da je iPhone odličan uređaj, usporedba s Galaxyjem S3 u startu je bespredmetna i deplasirana.
Najbolje je da to opišemo ovako: zamislite da morate usporediti malu sportsku jurilicu duljine 3,5 metra s luksuznom limuzinom od 4,8 metara. Mala jurilica s malim motorom možda postiže istu brzinu kao i luksuzna limuzina sa svojim V12 monstrumom, ali složit ćete se da zbog svih ostalih karakteristika izravna usporedba gubi smisao.
U usporedbi s prethodnikom, Galaxyjem S II, trojka svakako predstavlja napredak. Možda ne toliko u performansama koliko u raskošnom zaslonu koji je vidljivo veći i ugodniji za korištenje. Da li se isplati prodaja dvojke i nabavka trojke ovisi isključivo o tome koliko novaca možete dobiti za svoju dvojku i naravno, koliko ćete morati nadoplatiti. Budući da to ovisi o cijelom nizu faktora, svatko će za sebe morati izračunati i donijeti odluku.
Zaključak
Što reći na kraju? Samsung Galaxy S3 je uređaj čiju opširnu recenziju nije lako sažeti u nekoliko rečenica i ako niste pozorno čitali od početka teško da ćete dobiti cjelovitu sliku.
Općenito, Samsung je uspio postići ono što nikome iz ove branše osim Appleu do sada nije, a to je karizma. Za Samsung Galaxy S III u mnogim se državama čekalo u redovima, i to sličnim onima za iPhone koje je sam Samsung do prije par mjeseci ismijavao u svojim reklamnim spotovima. Naravno, cijeli cirkus još uvijek nije na razini Appleovog, ali je na dobrom putu da to postane. Ono što je u ovoj priči najvažnije jest činjenica da iza cijele ove pompe stoji temeljito pokriće. Harmonija softvera i hardvera je podignuta na jednu višu razinu, što jamči izuzetno zadovoljstvo u korištenju.
Sve u svemu, Samsung Galaxy S3 je uređaj prema kojem će se svi ostali morati mjeriti i s kojim će se u mnogim polemikama, testovima i analizama uspoređivati.
Pogledajte i dodatnu opremu za ovaj uređaj.